Línáni kočky. Pomozte jí (i sobě) odstranit volné chlupy

Kočky s  námi žijí kvůli přátelství, teplu a pohodlí. Daní za jejich společnost jsou chlupy. Dříve nebo později začnou padat i z toho nejroztomilejšího koťátka. A právě u koťat je dobře začít s vyčesáváním co nejdříve.

Vyčesáním zkrátíte přelínání

Vždy na začátku jara a podzimu se kočky převlékají. Hlavně ty, které chodí ven nebo venku žijí. Na rozdíl od těch  lidských vám bude stačit jednorázová investice do flexibilního kartáče. U něj si můžete jedním cvaknutím nastavit jak délku zubů, tak i jejich tvrdost.

Vyčesávejte, kdykoli má kočka náladu. Nejde ani tak o množství chlupů, které jednorázově vyčešete. Spíš se snažte o to, aby jste si projíždění srsti hřebenem oba užívali. Kočka se pak sama nastavuje tak, aby jste ji zbavili volných chlupů ze všech stran. Musí cítit, že jí chcete pomoc. Pak sama přiběhne, protože je to pro ni mnohem pohodlnější.

Když kočka nechce spolupracovat

Jděte na ni pomalu. Z kartáče vyndejte bílý hřebínek a nechte si ho u ruky. Když se kočka přijde mazlit, hlaďte a drbejte ji tak jako vždycky.Jak je spokojená, začněte je lehce pročesávat jen hřebínkem. Je z plastového kompozitu a má kulaté zuby, takže ji určitě neškrábnete. Nejradši to mají za ušima a pod bradou. Když už je hřebínek naparfémovaný její vůní, nechte jí ho očichat a znovu jí lehce pročesávejte místa, kde se jí to nejvíc líbí.

Tímto způsobem jí vytvoříte příjemný zážitek z česání. Samozřejmě jí při tom hlasitě chválíte, jak je šikovná kočička a dostane nějakou malou mňamku. Vyčesávanou oblast postupně rozšiřujete. Dávejte si při tom pozor na zamotaná místa, případně na dredíky. Ty zatím vynechte.

Když už vás kočka nechá projet celá záda, zacvakněte hřebínek zase do kartáče a můžete vyčesávat obvyklým způsobem 

Výsledek "pomalého" postupu vidíte na videu

Leontýnka k nám přišla v polovině července z útulku paní Nedbalové v Poděbradech. Je to namíchaná norská lesní ještě s něčím a měla za sebou dost děsivou zkušenost, takže její důvěra v lidi nebyla vysoká. Ale paní Nedbalová a její pomocnice na ní udělaly úžasný kus práce. Když se zabydlela (v tom jí vydatně pomohl náš kocour Snížek původem také od paní Nedbalové) , mohli jsme začít pracovat na jejím kožíšku. Použili jsme metodu popsanou výše a výsledkem je nejenom čistý kožíšek, ale hlavně důvěra a přátelství krásné kočky.

 

Při vyčesávání vám může pomoci speciální suchý šampon

Suchý šampon vám v období línání  usnadní vyčesávání. Výtažek z arniky přirozeně podpoří línání srsti. Esenciální olej z cypřiše a řeřicha podpoří růst zdravého kožíšku vaší kočičky. Šampon pouze vetřete do kožichu a pak už jen kartáčujete. Kočky ho snáší mnohem lépe než koupání.

Odstranění kočičích chlupů z bytu

Na 100 % to s chlupatou kočkou nikdy nebude. Ale jejich množství výrazně omezíte:

  1. Pravidelným vyčesáváním viz výše. V době línání každý den. Chlupy pak končí v koši
  2. Pokud kočka snáší vysavač, použijte ke kartáči odsávanou rukojeť. Všechny chlupy, i ty které se teprve chystají vypadnout, pak skončí ve vysavači. Na to je ideální vodní vysavač Hyla, protože má dálkové ovládání, může být v jiné místnosti a kočky jsou spokojené.
  3. Při úklidu používejte vysavač, který se kočičími chlupy neucpává. Hlavně perské kočky dokážou vyprodukovat takové množství jemných chlupů, že spotřebujete jeden sáček na každý úklid. Zašlapané chlupy do koberce dokáže vyčesat vibrační elektrokartáč, kterým vyčistíte i pelíšek a škrábadla. Vykašlete se na různé roboty, to je jen ztráta peněz. Pořádný vodní vysavač vydrží přes 20 let, má minimální spotřebu a nemusíte kupovat ani náhradní baterie, ani sáčky.

Norská lesní kočky miluje vyčesávání kartáčem foolee

Holit nebo neholit

Aby si lidi ulehčili práci, nechají kočku ostříhat nebo oholit. Je pravda, že si tak ulehčí práci, ale kočka bez kožichu je jako pes bez ocasu. Oholení dává smysl pouze tehdy, pokud má kočka celý kožich zacuchaný a plstnatý. Případně z nějakého zdravotního důvodu. Ale kočku zbaví její největší pýchy jen ten, kdo nedomýšlí důsledky svého rozhodování.