Jak odstranit zápach popelnice

Běžné příčiny zápachu v popelnici

Všichni to známe. Otevřeme popelnici a zasáhne nás nepříjemný zápach, který se zdá být neodmyslitelnou součástí domácích odpadků. Ale co přesně způsobuje tento zápach a jak se mu můžeme vyhnout? Pojďme se podívat na několik běžných příčin zápachu.

Zbytky jídla

popelnice-krysa-cisteniNejčastějším zdrojem zápachu jsou zbytky jídla, které se rozkládají. Zvláště maso, ryby a zkažené ovoce či zelenina smrdí. Lákají také drobné hlodavce-potencionální přenašeče nemocí. Mouchy do nich kladou svá vajíčka a pak obsahem popelnice hýbou červi. Zápach popelnice je velmi přitažlivý i pro různý hmyz šváby počínaje a rusy konče.

Stačí tyto odpadky ukládat do uzavíratelných sáčků, nebo, ještě lépe, všechny organické zbytky kompostovat. Tím omezíme šíření zápachu i množení škůdců.

Plísně a bakterie

Plísně a bakterie se rády množí v teplém a vlhkém prostředí, které popelnice často poskytuje. Tyto mikroorganismy jsou zodpovědné za rozklad organického materiálu a mohou vytvářet silný zápach. Pravidelným čištěním a vysušování popelnice můžeme pomoci tento problém minimalizovat.

Plastové obaly

Plastové obaly většinou samy o sobě nemusí smrdět. Většinou ale obsahují zbytky jídla a tekutin, které už zápach způsobují. Proto obaly i lahve před vyhozením důkladně vypláchneme. Tím výrazně snížíme riziko zápachu.

Vajgly a nedopalky kuřiva

popelnice-zapach-cisteni-nedopalkyKuřáci nevěří, ale vajgly volně rozsypané v popelnici hrozně smrdí. Zvlášť za teplého počasí. Jediné, co pomáhá, je pevně zavázaný sáček, do kterého je sesypeme. Stejně jako naplněné sáčky od vysavačů.

Teplé počasí

V teplých měsících se proces rozkladu urychluje a s ním i vznik zápachu. V létě proto popelnici necháme vyvážet častěji a popelnici udržujeme v čistotě.

Nepravidelné vyvážení

některá města se snaží motivovat svoje obyvatele k třídění tím, že nabízejí vyvážení popelnice v delším termínu. Pokud se ale popelnice nevyváží pravidelně, mají odpadky víc času na rozklad a vytváření zápachu. Dodržování harmonogramu vyvážení odpadků je klíčové pro udržení čistoty a zdravotní nezávadnosti vaší popelnice.

Jak odstraníte zápach z popelnice

 Pořiďte si přípravek na čistou popelnici v eshopu Čistá pohoda.Neutralizátor zápachu odpadkových košů a popelnic s čističem 2v1 500 ml

  1. Popelnice vyčistíme vždy hned po vyvezení odpadků. Nesmíme zapomenout na hygienu - gumové rukavice jsou minimální ochrana. 
  2. Popelnici pořádně vypláchneme někde u kanálku. Zkontrolujeme vnitřní stěny a dno,  seškrábeme případné zbytky odpadu. Výborný je na to tlakový vodní čistič (wapka). Vždy si musíme stoupnou tak, aby nás nezasáhl zpětný proud špinavé vody! 
  3. Pokud jsou na stěnách a dně koše stále ještě páchnoucí zbytky, tak do popelnice napustíme vodu s trochou saponátu a necháme na sluníčku odmočit. Pak špínu vylijeme a kartáčem na delší rukojeti popelnici dočistíme a znovu vypláchneme. Buďte opatrní při používání dezinfekcí nebo silných čističů - mohou ničit materiál popelnice.
  4. Popelnici vystříkáme Neutralizátorem zápachu odpadkových košů a popelnic  a necháme chvíli působit. Ten odstraní i poslední zbytky zápachu ze stěn a dna koše. Mimo odstraňovače zápachu obsahuje i čistící prostředek, takže s ním můžete popelnici dočistit.
  5. Popelnici vypláchneme vodou a s otevřeným víkem necháme pořádně uschnout.

Jak odstraníme červy z popelnice

červi v popelniciOdpudivá kroutící se masa červů mohou být buďto larvy masařek, nebo molů. Záleží na tom, jestli jsme do popelnice vyhodily maso nebo moučné výrobky. Pokud nemáme v okolí nadšené rybáře, musíme je zlikvidovat samy.

  • Pořiďte si 2 pevné velké zavírací pytle na odpadky a celou masu prolezlou červy do prvního nahrňte. Pevně zavažte a vše vložte do druhého pytle.  
  • Popelnici pak vyčistěte podle návodu výše.

V žádném případě nic nedáváme na kompost - zajistily bychom si jen invazi much doma po vylíhnutí larev.

 Pořiďte si přípravek na čistou popelnici v eshopu Čistá pohoda.