Detergent

Detergent je v obecném slova smyslu čistidlo.

Nejslabší detergent je obyčejná voda. Dokáže rozpustit špínu a prach a odnést ho z místa, kde ho nechceme. Pokud chceme vyčistit odolnou špínu například z rukou, použijeme mýdlo. Dřív se používalo na všechno. Na praní, mytí podlah, koupání dětí a lidí. Výhodou většiny mýdel je biologická odbouratelnost.

Po první světové válce byl mýdla nedostatek a tak přišel ke slovu vynález syntetických tenzidů z roku 1914.  Průmyslovou výrobu čistících prostředků z uhlí a dehtu zahájili v Německu v roce 1917.Pak se věci ujali v Americe, kde byly nevyužité továrny na letecké palivo a firma Procter &Gamble s perfektním marketinkem.

Odstraňovač pachu kočičích záchodů 500 mlDetergenty vám pomáhají v odstraňovačích zápachu od firmy PurodoraLab. Pokud vás trápí zápach zvířat, využijte Čistič a odstraňovač zápachu zvířat 3v1, schopnost vyčistit pelíšek má Odstraňovač zápachu pelíšků pro psy a kočky atd.

Výhodou umělých detergentů je, že málo narušují přírodní tkáň, nejsou citlivé na tvrdou vodu, lépe uvolňují nečistoty, mají lepší smáčivou schopnost a perou v nižších koncentracích a za nižších teplot než obyčejné mýdlo.

Na druhou stranu mohou obsahovat řadu různých dráždivých chemických látek. Jsou obtížně biologicky odbouratelné a ohrožují životní prostředí. Některé obsahují fosfáty a protože se obtížně čistí z odpadní vody, v řekách se množí řasy a sinice. Zelená koupaliště už známe všichni