Zvlhčovač vzduchu

 

Zvlhčovač vzduchu je zařízení, které doplňuje vlhkost do vzduchu. Vybírat můžete z několika druhů podle účelu a rychlosti zvlhčení vzduchu.  

Druhy zvlhčovačů a odpařovačů

Nádoba s vodou položená na topení 

je nejjednodušší. Voda se z ní pomalu odpařuje. Je to starý způsob, ale odpar není velký a musíte dávat pozor na množení bakterií ve vodě. Také musíte odstraňovat vrstvu vodního kamene, která se časem uvnitř vysráží. Někdo používá spíše mokrou látku, třeba staré prostěradlo. Radiátory ale pak mohou reznout a výrazně se snižuje jejich účinnost.

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu

zvlhcovac-ultrazvukovy-zaba-para_optimizedUvnitř přístroje je velmi rychle ( ultrazvukově) kmitající membrána. Tu rozechvívá ultrazvukový oscilátorem. Když se na membránu přivede voda, rychlé kmity vodu rozsekají na mikroskopické kapičky, které se valí ze zvlhčovače jako studená vodní pára. Tím si rychle zvýšíte vlhkost v místnosti a bude se vál lépe dýchat

Ultrazvukové zvlhčovače mají různý design. Od vyloženě kýčovitých a dětských po krásné designové kousky. Jejich výhodou je nízká spotřeba elektřiny, bezpečnost a tichý chod.

Vždy do nich používejte destilovanou nebo filtrovanou vodu. Minerály a chemické látky se usazují v nádobě a okolí zvlhčovače. Mohou vyřadit z provozu celý zvlhčovač. Musíte je proto pravidelné čistit a měnit antibakteriální filtry, pokud je váš přístroj má.

Na odmineralizování používejte pouze octovou vodu nebo výrobcem předepsaný prostředek, aby jste nepoškodili membránu.

Vůně můžete používat stejné jako do vodních vysavačů. Na Čisté pohodě máte vonných esencí a vůní bohatý výběr, takže se můžete věnovat i aromaterapii.

Zvlhčovač vzduchu s přirozeným odparem

Hyla Aera FBOdpařují vodu pomaleji přirozeným způsobem. Uvnitř je malý ventilátor, který žene vzduch buďto přes vodní clonu uvnitř nádoby ( systém HYLA AERA), nebo přes plastové disky, případně filtrační kazety s nasákavého materiálu. Zvlhčování vzduchu pomaleji .

Mají nízkou spotřebu, často bývají kombinované s filtry a osvětlením. Fungují jako malé pračky vzduch se zajímavým záchytem prachu , spor plísní a alergenů. Vodu musíte každý den měnit, občas vyčistit od usazených minerálů a měnit filtry, pokud jsou.

Vůně z Čisté pohody působí jako dezinfekce, takže vodu nemusíte měnit tak často. Speciálně Aquafresh nebo přírodní dezinfekce se na tento účel hodí. Jsou vyzkoušené a nepoškozují plasty zvlhčovačů.

Parní zvlhčovače vzduchu

V parních zvlhčovačích opravdu ohřeje topná spirála až k bodu varu. Tento způsob zvlhčování vzduchu je velmi hygienický, protože dojde k likvidaci mikroorganismů. Jde o jediný druh zvlhčovačů doporučovaný alergikům, astmatikům i dětem.

Počítejte ale s vyšší spotřebou a hlučností. Dávejte si ale, hlavně u malých dětí, pozor na převrhnutí. Mohlo by dojít k opaření.

Z tohoto typu zvlhčovače vůně nebude tak intenzivní jako z ultrazvukového zvlhčovače.