Respirátor FFP2 a třívrstvá rouška

Povinné nošení respirátoru nebo dvou roušek

Kvůli Brigitte -  tzv. britské mutaci koronaviru odborníci doporučují a vláda nařídila nošení respirátorů třídy alespoň FFP2. Jde o to, že nové mutace koronaviru jsou mnohem nakažlivější. K onemocnění stačí mnohem menší nálož viru než dříve a průběh je dramatičtější. Zejména látkové roušky  přestávají chránit tak, jak od nich očekáváte. Jak poznáte kvalitní respirátor?

Značení respirátorů

Respirátor FFP2 boční pohled bílý Čistá pohodaRespirátory FFP2, které pořídíte na eshopu Čistá pohoda, mají evropskou certifikaci. Respirátorům s označením KN95 nebo N 95 takové potvrzení chybí a na český trh putují zejména z Číny. Jejich certifikace jsou různé, ale evropské normy nesplňují. “Pro laika vypadají velmi podobně, ale jsou tam výrazné odlišnosti například při testování,” uvedl Vladimír Ždímal pro server Lidovky.cz. Evropské respirátory mají vyšší kvalitu ochrany z hlediska nositele, jsou ale dražší.

Respirátory s označením  KN95 - čínská norma nebo N95 - americká norma na jaře upřednostňovala čeká vláda, respektive ministerstvo zdravotnictví a už u toho zůstalo. Správně pokud produkty s tímto označením nemají současně evropský certifikát FFP2, neměly by se na českém trhu vůbec prodávat.

Způsob zkoušení respirátorů v EU

Evropská norma pod označením EN 149 předepisuje výrobcům, aby provedli:

  • test aerosolem pevných částic
  • test aerosolem z parafinového oleje

Parafinový olej tvoří v aerosolu miniaturní kapičky podobně jako ty, které nesou koronavirus. Čínská norma GB 2626 test parafinovým olejem neobsahuje. Předepisuje pouze test kuchyňskou solí, která v aerosolu tvoří miniaturní krychličky. Jejich chování v materiálu respirátoru je výrazně odlišné.

Co musí být vytištěno na respirátoru

Respirátor FFP2 boční pohled bílý Čistá pohoda DETAILNa respirátoru by mělo být napsáno, že se jedná o FFP2, písmena CE s čtyřmístným číslem( označení konkrétní zkušebny v níž byl certifikovaný). Pod tím by ještě měla být uvedená norma EN 149 a k tomu nějaký dodatek. Nápis by měl být na svrchní straně respirátoru nesmazatelně vytištěný.

Dvě roušky nechrání stejně jako respirátor

V nařízení vlády ČR se vyskytla drobná chybka. Dvě roušky prostě neprodýcháte. Vzduch bude utíkat všude okolo a nebudete chránění skoro vůbec. Pořiďte si prostě pořádný respirátor na eshopu Čistá pohoda