Speciální akce na prázdniny - doprava PPL do PPL boxů nebo výdejního místa za 20,- Kč !!!

Jak omezit línáni kočky. Pomozte jí (i sobě) odstranit volné chlupy

Kočky s  námi žijí kvůli přátelství, teplu a pohodlí. Daní za jejich společnost jsou chlupy. Dříve nebo později začne línat i nejroztomilejší koťátko. A právě u koťat je dobře začít s vyčesáváním co nejdříve. Jen tak se vám podaří línání kočky omezit.

Na kvalitu srsti má samozřejmě vliv i potrava. Určitě pomůže proti tvorbě dredíků, takže je pak vyčesávání jednodušší.  Ale bohužel, sebekvalitnější granule nezabrání línání kočky.

Vyčesáním zkrátíte línání

kocka-cesani-kartac-foolee-400_optimizedVždy na začátku jara a podzimu se kočky převlékají. Ty, které chodí ven nebo venku žijí, vymění kožich cobydup. Línají Intenzivně, ale krátce. Domácí krasavice jsou schopné trousit chlupy celé měsíce.

Na rozdíl od těch  lidských vám bude stačit jednorázová investice do flexibilního kartáče. U něj si můžete jedním cvaknutím nastavit jak délku zubů, tak i jejich tvrdost.

Vyčesávejte, kdykoli má kočka náladu. Nejde ani tak o množství chlupů, které jednorázově vyčešete. Spíš se snažte o to, aby jste si projíždění srsti hřebenem oba užívali. Kočka se pak sama nastavuje tak, aby jste mohly vyčesat  chlupy ze všech stran.

Kočka musí cítit, že jí chcete pomoc. Pak sama přiběhne, protože je to pro ni mnohem pohodlnější.

Když kočka nechce spolupracovat

linani-kocky-kartac-foolee-500_optimizedJděte na ni pomalu. Z kartáče vyndejte bílý hřebínek a nechte si ho u ruky. Když se kočka přijde mazlit, hlaďte a drbejte ji tak jako vždycky. Jak je spokojená, začněte je lehce pročesávat jen hřebínkem.

Je z plastového kompozitu a má kulaté zuby, takže ji určitě neškrábnete. Nejradši to mají za ušima a pod bradou. Když už je hřebínek naparfémovaný její vůní, nechte jí ho očichat a znovu jí lehce pročesávejte místa, kde se jí to nejvíc líbí.

Tímto způsobem jí vytvoříte příjemný zážitek z česání. Samozřejmě jí při tom hlasitě chválíte, jak je šikovná kočička a dostane nějakou malou mňamku. Vyčesávanou oblast postupně rozšiřujete. Dávejte si při tom pozor na zamotaná místa, případně na dredíky. Ty zatím vynechte.

Když už vás kočka nechá projet celá záda, zacvakněte hřebínek do kartáče a můžete vyčesávat obvyklým způsobem 

V období línání si dejte pozor na kovové kartáče

kartac-kovovy-350_optimizedlinani-srst-znicena-kovovym-kartacem-320Na trhu je spousta levných kovových kartáčů s ocelovým hřebenem nebo ocelovými štětinami. Hodně jich je ostrých a ty kromě mrtvých chlupů často vyřezávají i zdravou srst. Máte potom pocit, že jste vyčesaly hromadu chlupů, ale kočka tím velmi trpí.

Zahnuté ocelové štětiny bez kuličky na konci zase kočku velmi lehce škrábnou. Nejenže je pak pro ni každé česání velmi stresující, ale může začít být i agresivní.

V extrémním případě může kočka nebo pes o srst úplně přijít.

Během línání je nová srst jemná  a citlivá

Výsledek "pomalého" postupu česání při línání vidíte na videu

Leontýnka k nám přišla v polovině července 2018 z útulku paní Nedbalové v Poděbradech. Je to namíchaná norská lesní ještě s něčím a měla za sebou dost děsivou zkušenost, takže její důvěra v lidi nebyla vysoká.

Ale paní Nedbalová a její pomocnice na ní udělaly úžasný kus práce. Když se zabydlela (v tom jí vydatně pomohl náš kocour Snížek původem také od paní Nedbalové) , mohli jsme začít pracovat na jejím kožíšku. Použili jsme metodu popsanou výše a výsledkem je nejenom čistý kožíšek, ale hlavně důvěra a přátelství krásné kočky.

 

Při línání vám pomůže speciální suchý šampon

pěna-foolee-beaty-pro-kočky-na-rozčesávání-koček-v-období-línání_optimizedSuchý šampon vám v období línání  usnadní vyčesávání. Výtažek z arniky přirozeně podpoří línání srsti. Esenciální olej z cypřiše a řeřicha podpoří růst zdravého kožíšku vaší kočičky. Šampon pouze vetřete do kožichu a pak už jen kartáčujete. Kočky ho snáší mnohem lépe než koupání.

Ovšem pro vodomilky máme i klasický šampon stejného složení.

Odstranění kočičích chlupů z bytu

Na 100 % to s chlupatou kočkou nikdy nebude. Ale jejich množství výrazně omezíte:

  1. Pravidelným vyčesáváním viz výše. V době línání každý den. Chlupy pak končí v koši
  2. Pokud kočka snáší vysavač, použijte ke kartáči odsávanou rukojeť. Všechny chlupy, i ty které se teprve chystají vypadnout, pak skončí ve vysavači. Na to je ideální vodní vysavač Hyla, protože má dálkové ovládání, může být v jiné místnosti a kočky jsou spokojené.
  3. Při úklidu používejte vysavač, který se kočičími chlupy neucpává. Hlavně perské kočky dokážou vyprodukovat takové množství jemných chlupů, že spotřebujete jeden sáček na každý úklid. Zašlapané chlupy do koberce dokáže vyčesat vibrační elektrokartáč, kterým vyčistíte i pelíšek a škrábadla. Vykašlete se na různé roboty, to je jen ztráta peněz. Pořádný vodní vysavač vydrží přes 20 let, má minimální spotřebu a nemusíte kupovat ani náhradní baterie, ani sáčky.

Norská lesní kočky miluje vyčesávání kartáčem foolee

Holit nebo neholit

Aby si lidi ulehčili práci, nechají kočku ostříhat nebo oholit. Je pravda, že si tak ulehčí práci, ale kočka bez kožichu je jako pes bez ocasu.

Oholení dává smysl pouze tehdy, pokud má kočka celý kožich zacuchaný a plstnatý. Případně z nějakého zdravotního důvodu. Ale kočku zbaví její největší pýchy jen ten, kdo nedomýšlí důsledky svého rozhodování.