Nejlepší kočičí podestýlka a její likvidace

Venkovní podestýlka pro kočky

Kočky, které mohou volně ven, vědí:

Nejlepší kočičí podestýlkou je suchý písek, případně suchá hlína. Ideálně hned jak upravíte a osázíte záhon, naplníte dětské pískoviště, případně uhrabete kamínky v suché japonské zahradě. Taková místa kočky zbožňují a bleskově použijí po svém.

mouchy-kocici-vykal-likvidacePokud nepatříte mezi zaryté kočkomily, kterým nevadí zamazání prstů, praktikujte jednoduchou fintu. Zalévat, zalévat, zalévat. Kočky jsou velmi čistotné a když se jim hlína lepí na tlapky, jdou jinam.

Pískoviště samozřejmě zakryjte plachtou. Kocouří značky umyjte vodou a nastříkejte enzymatickým čističem, který moč rozloží. O již položené a zahrabané výkaly se postarají přírodní uklízeči - hmyz a mouchy. A zase - zalití jen pomůže.

 

Kočičí podestýlky na doma

Jsou trojího druhu :

  1. kockolit-enzymaticky-cistic-prodlouzeni-zivotnostiPodestýlka ze silikagelu.

    Silikagel se vyrábí z křemičitanu sodného. Má v sobě velké množství pórů a díky tomu snadno adsorbuje kapaliny. Je netoxický, nehořlavý a moč ho nerozkládá. Při používání silikagelových kočkolitů máte jistotu, že se z podestýlky nebudou šířit bakterie ani zápach. Vybíráte z ní jen hovínka, moč se vsakuje do granulí. Vyměňovat ji musíte tak po 14 dnech a déle. Její životnost prodloužíte prostříknutím enzymatickým čističem, který rozkládá bílkoviny z kočičí moči. Nevýhodou je poněkud vyšší cena a ostré krystalky, kvůli kterým na ni některé kočky nerady šlapou. Ostré krystalky také poškozují materiál kočičích záchodů, takže se do nich moč a exkrementy zasáknout. Obtížně se pak čistí.
  2. Klasický kočkolit z bentonitu

    Bentonit je přírodní hornina s vysokou absorční schopností. Koupit ji můžete v různých stupních hrubosti. Je k dostání v každém obchodě a kočky jsou na ni zvyklé. Výhodou je nízká cena a jednoduchá likvidace. Protože hrudkuje, můžete jednotlivé hrudky spláchnout do záchodu. V malém množství můžete použitý kočkolit přidávat i do termokopostérů. Pachy zadržuje hůře než podestýlky ze silikagelu, musíte ji také častěji měnit a kočičí záchod se hůř čistí. Vonné oleje vám moc nepomohou. 
  3. Dřevité stelivo pro kočky

    Můžete použít peletky na topení, vyráběné ze dřeva nebo starého papíru. Některé kočky je moc nemusí protože jim při činnosti, na kterou se musí pekelně soustředit, ujíždějí pod tlapkami. Výhodou je nízká cena a možnost likvidace v rozpálených kamnech. Vyrábějí se i speciální menší peletky do kočičích záchodů z kukuřice, ze dřeva a jiných vláknitých materiálů, která hrudkují podobně jako bentonit, ale jsou cenově trochu jinde. Tyto peletky jsou lehké, absorbují dobře i pachy a opět je můžete v menším množství likvidovat i v termokompostérech.

Na domácí použití do záchodu pro kočky se opravdu nehodí noviny a různé tiskoviny ( bez ohledu na autory), protože tiskařské barvy nedělají kočkám dobře. Stejně tak se vyhněte pilinám - kočky píchají do tlapek. Hoblovačky zase roznášejí v kožichu po celém bytě.

Písek je fajn, ale doma vyschne a práší. Určitě nechcete, aby měly vaše kočky potíže s očima. Parfémované kočkolity jsou hlavně pro lidi - kočkám je to jedno.

Při vysypávání a údržbě kočičího záchodu se hodí rouška, hlavně těhotným ženám.

Údržba kočičího záchodu

kocka-cicha-ke-kockolituVelkou pozornost věnujte při výběru toalety pro kočku jejímu tvaru, velikosti a materiálu. Měla by mít:

  • vysoký okraj, aby stelivo nelétalo při zahrabávání ven. Pro kotě tedy bude jinak vysoká než pro velké kočky.
  • dostatečnou velikost. Kočka s dlouhými chlupy bude potřebovat větší toaletu, aby se do ní pohodlně vešla
  • bude otevřená nebo uzavřená? Uzavřená je pro kočku diskrétnější a nebude vypadávat stelivo při zahrabávání. Výhodou otevřené toalety je cena a její snadnější čištění. 

Většinou se vyrábějí z plastu a právě na jeho údržbu je vynikající Odstraňovač zápachu kočičího záchodu.

Kočičí moč a exkrementy mají tu nepříjemnou vlastnost, že lepí. I různé budky s automatickým prohrabáváním steliva poměrně rychle načichnou. Firma PurodoraLab proto vyvinula vynikající přípravek využívající molekulární neutralizaci zápachu v kombinaci s mycím prostředkem.

Tady máte jednoduchý návod na "odsmradění" kočičí toalety:

  1. Odstraňovač pachu kočičích záchodů 500 mlVysypte z kočičího záchodu použitý kočkolit a případně seškrábejte přilepené zbytky exkrementů ze stěn nádoby
  2. Postříkejte nádobu záchodu přípravkem Odstraňovač zápachu kočičího záchodu zvenčí i zvnitř
  3. Během prvního ošetření nechte působit cca 10 minut
  4. Hodně znečištěná místa vyčistěte kartáčkem nebo hadříkem
  5. Opláchněte čistou vodou a vysušte
  6. Nasypte do nádoby nový kočkolit

Při dalším běžném mytí už stačí 10 minut po nastříkání vytřít nádobu kočičího záchodu papírovou utěrkou nebo hadříkem a rovnou nasypat nové stelivo.