Zařiďte psovi klimatizaci. Vyčešte mu kožich,aby se mohl chladit

Jak dostanete svého psa do pohody během horkého počasí ? Stačí, když podpoříte jeho vlastní procesy k udržení optimální teploty.

Jak se chladí pes 

Na rozdíl do člověka se psy nepotí po celém těle. Vypařování probíhá nejvíce na sliznici ve psí tlamě, která je velmi prokrvená a slinné žlázy ji pokrývá množstvím slin. Při zrychleném dýchání se sliny odpařují, ochlazují tak krev a pes se chladí. Dalším místem, kde se psi potí, jsou spodky tlapek. 

Druhým způsobem je přenos tepla z vnitřku těla do podkoží roztažením drobných cév. Srdce začne být rychleji, aby tam horkou krev dostalo a právě v té chvíli je nejdůležitější správně načechraný a prodyšný kožich. Přes něj proudí vzduch a ochlazuje psa.

Psí kožich jako klimatizace  

Letní srst funguje jako volné oblečení na poušti. To odráží sluneční paprsky a zároveň podfukuje - není nalepené přímo na těle- a jeho nositel se příjemně chladí.

Amy se češeUž začátkem léta je důležité vyčesat starou odumřelou zimní srst a kožich provzdušnit. Časté vyčesání nejlépe provedete hřebeny Foolee Easee, protože mají dlouhé zaoblené hroty z plastového kompozitu. Dokážou proniknout i vysokým kožichem a lehce s nimi vyčešete všechnu mrtvou srst. Navíc si nastavíte tvrdost a šířku hřebene podle svého psa, takže budete oba spokojeni.

Včasným vyčesáním se také vyhnete potížím se zapařenou kůží, která láká různé parazity a infekce.Znáte ceny u veterináře." />

Stříhat psa nebo nestříhat ?

Dlouhosrstá plemena rozhodně nestříhejte, pokud není kožich v takovém stavu, že nic jiného nezbývá. Vlčák, salašnický pes, ovčák, kolie, kokršpaněl a jiná plemena využívají srst v létě jako izolaci. Pokud ji nemůžete rozčesat, nejdřív psa vykoupejte se šamponem, který ulehčuje česání. Pořídíte ho v úsporném balení jako koncentrát, takže kůru můžete opakovat. 

Krátkosrstá plemena samozřejmě nestříháme. Pudly, maltézáky, yorkshir teriéry a jiná malá dlouhsrstá plemena s jemnými chlupy nestříháme až na kůži. Mohla by se lehce spálit.

Když se pes přehřeje

 Hlavně chlaďte pomalu. Začněte ho ochlazovat vlažnou vodou od tlapek, břicha a hlavy. Záda mu nechte suchá. Odveďte ho do stínu, kde profukuje a pomalu se s ním procházejte. Pokud jste u řeky, nechte ho nejdřív jít jen po břicho a až po chvíli ho nechte plavat.

Na co si v létě dejte pozor:

  1. Když je víc než 25 stupňů, nikdy nenechávejte psa v autě. Ani s pootevřenými okénky.
  2. Jeho kotec seshora něčím zastiňte, aby mu profukoval, ale při tom do něj nepralo slunce
  3. Vždy mu zajistěte dostatek čerstvé vody
  4. Na procházky choďte brzo ráno nebo pozdě večer. Vyhýbejte se rozpálenému asfaltovému chodníku a častěji kontrolujte tlapky.
  5. V případě, že pes začne být malátný, potácí se nebo ztratí vědomí začněte chladit viz výše a vyhledejte veterináře.