rouška jednorázová

Chirurgická rouška

Původně byla určená pro zdravotníky a vyráběla se z gázy, aby lékař nekontaminoval operační pole mikroby ze svého dechu. Tedy chrání okolí před nositelem roušky, protože jemný aerosol, který vydechujeme, obsahuje viry a bakterie běžně osidlující ústní dutinu.  Postupně se začaly používat prodyšné látky, které se daly sterilizovat. Roušce se proto také říká chirurgická nebo chirurgická maska.

Rozšíření roušky mezi běžnou populaci

chirurgická jednorázová rouškaRoušky se nejvíce rozšířili v asijských zemích kvůli znečištěnému ovzduší a omezení šíření nemocí v hustě osídleném území. Zde je nosí celý rok. Postupně se z toho stala až módní záležitost, která přišla se změnou materiálů. Současné jednorázové roušky se vyrábějí z netkaných textilií, Jsou různě vrstvené, aby se dosáhlo jednak dobré prodyšnosti ale zároveň slušného záchytu mikrobů. 

Účinnost roušky záleží na správném použití

 

Postup nasazování a nošení roušky

Při nasazování roušky si umyjte ruce, aby jste na ni nepřenesly mikroby. Roušku nasadíte na obličej, gumové úchyty dáte za uši a roztáhnete ji. Nakonec vytvarujete drátek v horní části podle tvaru nosu, aby dobře těsnila. Rouška správně pracuje, dokud neprovlhne. Většinou se udává čas kolem 2 hodin. Pak se vyhodí a nasadí jiná.

Když chcete roušku nosit opakovaně : 

Rozhodně neprovádějte její sterilizaci v mikrovlné troubě kvůli kovovému drátu, který rouška obsahuje.

 Pro vyšší ochranu před jemnými částicemi, viry a mikroby použijte respirátor