Vysavač páchne. Pomůže vůně ?

Když si všimnete, že úklidové prostředky páchnou, tak už vůně nepomohou. Kapat vonnou esenci do smradlavého vysavače je jako lít parfém do latríny a to doslova. Řešení zvolte podle typu čistícího systému.

Vysavače s filtry a sáčky 

Tyto vysavače páchnou, protože se na filtrech a v sáčcích usazují organické zbytky z úklidu. Šupinky staré kůže, vlasy, drobky, sem tam nějaký hmyz. To vše postupně plesniví a hnije. U když se sáčky mění včas, vždycky uvnitř vysavače, v hadicích a nástavcích zůstane slabá vrstva organického prachu. Zápach je silnější, pokud jsou v domácnosti zvířata. Psi, kočky, fretky, ptáci. Speciálně psí chlupy jsou mastnější a zanechávají ve vysavači vrstvičku mazu. Čím je zvíře starší, tím je aromatičtější.

Pokud chcete mít svůj uklízecí stroj čistý, musíte se o něj starat. V ideálním případě po každém vysávání vyhodit sáček do popelnice, po každém pátém vysávání vyměnit všechny filtry. To jsou oficiální doporučení výrobců a hygieniků. S výměnou filtrů vytřete vnitřek vysavače všude kde můžete antibakteriálním přípravkem. Hadice a trubice dobře vypláchněte vodou a nechte usušit. Pokud použijte např. Aqua fresh , máte vysavač čistý a voňavý.

Určitou nevýhodou je vysoká finanční náročnost tohoto postupu. Když si to spočítáte, tak při ceně 30 Kč za sáček a cca 300 Kč za jeden filtr při 2 úklidech týdně jste zhruba na 840 Kč měsíčně, což za rok dělá 10.080,- Kč a za 10 let 100.800,- Kč jen za spotřební materiál a to bez vysavače. I kdyby se uklízelo jednou týdně, je to 50.400,- Kč

Vodní vysavače 

Právě kvůli vysoké ceně spotřebního materiálu při požadavku na kvalitní úklid si lidé pořizují vodní vysavače. Voda totiž většinu alergenů a biologického prachu dobře namáčí a částečně rozpouští, jako třeba výkaly roztočů. Představa je, že špína se vylije do kanálu a je čisto.

Jenže. Zde je potřeba být opatrný. Při testech Dtestu se před lety ukázala jiná věc. Většina těch levnějších do 12.000,- Kč jako Vodník, Neptun, Aqua Liv, Thomas v sobě někde mají filtry. V podstatě jako by jste před obyčejný vysavač dali kýbl s vodou a udělali nějaké technické opatření, aby voda nešla rovnou do motoru. Takže ttyo vysavače jsou extrémně náročné na správné uložení a vysušení po práci. Když po každém použití nevyperete a neusušíte pěnové filtry, síťky na hrubé nečistoty a všechny kouty nádoby, tak lehce zatuchnout.

Zatuchání je způsobeno růstem bakterií a plísní na organických nečistotách. Pokud uklízíte jednou týdně, tak si dovedete představit, co jde při úklidu k vám do bytu. Pokud vysáváte psí nebo kočičími chlupy, tak je opravdu důležité po každém použití nádrže těchto vysavačů dobře umýt teplou vodou a nechat uschnout. Opět ideálně s přídavkem nějakého antibakteriálního přípravku.

Aqua fresh desinfekceNejbezpečnější jsou vodní vysavače s rotačním separátorem

Jejich cena začíná jako například u Hyly na necelém dvojnásobku levnějších typů. Tyto vysavače v sobě žádné filtry nemají - vše odráží a zapírá do vody rotační separátor. Aby separátor správně separoval (odlučoval), musí mít stálé vysoké otáčky. Alespoň 25000 otáček za minutu. Pokud je na vysavači nějaká regulace otáček, prostě jiné čudlíky než vypínač, je nebezpečí, že organický prach projde za separátor a usadí se uvnitř. Tam zatuchne stejně jako v předchozích případech.

Vysavače, kde hrozí toto nebezpečí, poznáte podle matičky na separátoru pro jeho sundání a dalších knoflíků a přepínačů na vršku motorové části. Cenově se pohybují od 35.000,-Kč až do 90.000,-Kč a výše, pokud jsou na splátky. S těmito vysavači vždy vysávejte na maximální otáčky bez ohledu na  to, jaký dělají hluk. Po každém použití vždy vylijte vodu, nádobu vypláchněte a nechte vyschnout. Pokud to výrobce vyžaduje, tak sundejte a vyčistěte separátor.

Momentálně jediný vodní vysavač se samočistícím separátorem a stéle dostatečnými otáčkami, aby se dovnitř nedostal domácí prach, je Hyla. U ní je používání antibakteriálních přípravků spíše prevencí než nutností. Také ale platí, že po každém použití se špinavá voda musí vylít a nádoba nechat uschnout. Na druhou stranu tento samozřejmý požadavek vyvažuje její životnost kolem 20 let, poloviční spotřeba proudu a minimální náklady.

Mopy a hadry na vytíráníOdstraňovač zápachu a skvrn z moči psů a koček Capsül Neutralizor

Plovoucí podlah, dlažby a vinylové podlahy je nejrychlejší vytřít na mokro. Buďte to můžete dělat sofistikovaně, kdy zároveň vysáváte vytíráte např přídavným mopem k vysavači, nebo klasika kýbl hadr. Při úklidu po zvířatech, který bývá dosti častý, mop většinou ani nestihne uschnout. Takže je dobré mít alespoň dva, kdy jeden je vypraný a suší se, druhým pracujete. Nebojte se do vody přidat antibakteriální přípravky,nebo když uklízíte psí (kočičí) moč a exkrementy, tak enzymatický čistič. Nikdy nevytírejte se zatuchlým mopem, protože tak si jen rozetřete bakterie a plísně po podlaze.

Enzymatické čističe mimochodem můžete stříkat i do psích nebo kočičích záchodků, takže doma ani nebudete vědět, že máte zvíře.