Vůně do vodních vysavačů Hyla, Vivenso, Rainbow, Liv Aqufilter, Thomas, Kärcher, Krausen

V%C5%AFn%C4%9B%20ve%20vod%C4%9BJednou z výhod, kterou můžete využívat při používání vodních vysavačů, je přidání vůní do vody.Většina firem, které na český trh dodávají vysavače s rotačním separátorem jako je Hyla, Rainbow nebo Vivenso přidávání tekutých vůní doporučuje pro zlepšení vzduchu v místnosti. Vodní vysavače bez rotačního separátoru jako je Vodník Zelmer ,ETA Poseidon, ETA NeptunThomas Aqua, Aquafilter LIV 2000, Kärcher a jiné přidávání vůní také umožňují, počítejte ale s tím, že vůně bude méně intenzivní.

Jaké vůně do vodních vysavačů určitě nepoužívejte

Vonn%C3%A9%20oleje%20do%20difuzoruRozhodně tam nedávejte vonné oleje, které se prodávají v květinářstvích nebo ezoterických prodejnách. Většinou jsou určeny do aromalamp nebo difuzorů. Vůně se z nich uvolňuje při zahřívání.

Ve vodních vysavačích vůni přidáváte do studené vody. Nehledě na kvalitu oleje, olej tvoří s vodou emulzi a voda pak v sobě zachytí mnohem méně prachu, alergenů a plísní.

Navíc musíte nádobu  vysavače a spodní část motorové hlavy po použití vonných olejů dobře umýt, protože je mastná. Pokud se vysychavé oleje dostanou na těsnění a necháte svůj vodní vysavač zavřený, dojde ke slepení obou součástí vysavače. Při pokusu otevření můžete těsnění lehce odtrhnout.

Některé oleje se navíc mohou i kazit a může dojít k plesnivění. Při nízkých otáčkách  separátoru navíc dochází k prostupu vody s olejem dovnitř přístroje a časem může dojít i k jeho poškození. Stejně se mohou zamastit filtry u vysavačů bez rotačních separátorů a jejich praní horkou vodou výrobci moc nedoporučují.

Buďte opatrní i při použití jinak vynikajících olejů od firmy JUST, které jsou velmi koncentrované a čisté. Například anýzový nebo fenyklový olej mohou naleptat plastové nádoby nebo poškodit kovové součásti vysavačů.

Zvyšují vonné esence záchyt prachu, plísní a  kvasinek ve vodě ?

Záleží na složení vůně. Vonné esence by měli být buďto výtažky z rostlin nebo uměle připravené kompozice. Z přírodního materiálu se získávají destilací, vodní parou, louhováním v olejích a podobnými metodami. Vůně do vysavačů mají optimální koncentraci.

Pokud jsou rozpuštěny například v alkoholu jako u Čisté pohody, zvyšují vůně záchyt nečistot ze vzduchu v porovnání s čistou vodou zhruba o 30 % při dávkování 15 kapek na 4 litry vody. Výhody těchto vůni jsou i v desinfekčním účinku. Speciálně Tea tree a eukalyptus hubí plísně a bakterie.

Desinfekce%20velk%C3%A1%20do%20vodn%C3%ADho%20vysava%C4%8De%20Hyla%2C%20Rainbow%2CVivensoDezinfekce do vodních vysavačů

Do vodních vysavačů rozhodně nelijte nic s chlorem nebo amoniakem. Z čistících přípravků jako je  Savo se při chodu vodního vysavače uvolňuje plynný chlór, který se mimo jiné používal jako bojová látka. Naleptává plíce a obecně nepříznivě působí na organismus.

Pokud třeba zapomenete vodu ve vysavači a zkazí se vám, vysajete něco co nevoní nebo uklízíte při chřipkové epidemii, přidávejte do vody desinfekci přímo určenou do vodních vysavačů, jako je třeba Aqua Fresh nebo Desinfekci od Hyly. Výhodou jsou různá balení. Můžete mít cestovní, kde je 90 ml desinfekce, půl litrovou s rozprašovačem přímo do vody ve vysavači nebo na plochy. Desinfekce je na přírodním základě a bez vůně. Aqua Fresh je jemně parfémovaný.

Oboje doporučujeme i do vodních vysavačů s filtry jako jsou  Vodník Zelmer ,ETA Poseidon, ETA Neptun,  Thomas Aqua, Aquafilter LIV 2000 ,Kärcher protože skrz jejich filtry prochází vzduch zvlhčený vodou. Biologické zbytky, které jsou v nich zachycené, pak mohou lehce plesnivět. Tyto vysavače musíte po každém použití vždy nechat vysušit.

Kolik vůně přidáváte do vodního vysavače

Výrobce většinou udává dávkování. Pravidlem je, že vůně nejlépe působí podprahově. Tedy když vejdete do místnosti, tak si všimnete příjemné vůně, ale po chvilce už o ní ani nevíte. Vysoké koncentrace mohou být obtěžující, způsobovat bolení hlavy apod.. Většinou stačí jednou stříknout, tedy cca 5 ml na 4 litry vody. Když chcete urychlit odpar, dejte teplou vodu, pokud to výrobce dovoluje. Podle zastoupení Rainbow a Vivensa maximálně vlažnou, u Hyly teplou do 45 stupňů. 

Účinky vonných esencí

R%C5%AF%C5%BEe%20%C4%8Dist%C3%A1%20pohodaCo se týče účinků jednotlivých vůní, doporučujeme si u nich vždy přečíst podrobný popis. U alergiků a astmatiků jejich použití konzultujte s lékařem, nebo si nechte poslat jen malý vzorek na vyzkoušení. Obecně se dělí na.

  • zdravotní vůně, kdy velmi dobře působí jako prevence u respiračních onemocnění jako jsou kašel, chřipka, angína. Patří sem eukalyptus, borovice, citron, máta a tea tree. Můžete je mezi s  sebou i kombinovat.
  • uklidňující vůně, které zvlášť doporučujeme do různých osvěžovačů a malých vodních praček vzduchu do dětských pokojů. Zvlášť meduňka a levandule dobře působí. Rozmarýna je dospělá vůně a vanilka se skořicí jsou oblíbené i o Vánocích.
  • citrusové vůně . Mimo klasických pomeranče, citronu a grepu lidé často kupují i citronovou trávu ( lemon grass) a bergamot. Všechny jsou velmi osvěžující, takže vám pomohou při duševní práci. Grep dokonce i ve fitku.
  • vůně české krajiny jsou ty vaše ze zahrádky. kořenná mateřídouška, máta, levandule, růžové muškáty ( geranium) .
  • sladké sexy vůně jsou pro večerní chvilky. Inspirativní jemně erotická vanilka a skořice vám pomohou zlepšit náladu a vytvoří krásnou ložnicovou atmosféru.