Došla vám dezinfekce na ruce ? Udělejte si svoji

Pokud není po ruce dezinfekce na ruce

z důvodu vyprodání nebo domácí karantény, můžete si vyrobit domácí desinfekci z věcí, které máte po ruce

Návod na výrobu domácího dezinfekčního gelu

Pro výrobu dezinfekce na ruce, kliky a úchyty kolem sebe můžete použít recept podle WHO. Potřebujete:

  • prázdnou plastovou láhev láhev obsah 0,75 až jeden litr
  • glycerin/glycerol
  • dezinfekci od Hyly nebo peroxid vodíku (3 %)
  • 0,5 l čistého alkoholu nebo pálenky alespoň 45% (vodka ap.)

V plastové lahvi důkladně promíchejte alkohol s 1/3 lahvičky Hyla dezifekce nebo 30 ml peroxidu vodíku a přidejte 15 ml glycerolu. Dolijte destilovanou vodou a ještě jednou promíchejte. Láhev uzavřete a dezinfekční gel nechte odstát na tmavém a chladném místě.

Můžete naplnit do prázdné lahvičky od vůně nebo dezinfekce a nosit stále s  sebou.

Alkohol

Ruce si lze omýt jakýmkoli konzumním alkoholem, který má alespoň 45 % alkoholu. Meruňkovice, broskvovice, vínovice nebo jiná pálenka stačí. Někdy máte doma i vysokoprocentní líh, ten je dobrý naředit destilovanou vodou. Místo destilované vody můžete použít kondenzovanou voda ze sušičky na prádlo. Alkohol ale vysušuje, tak nezapomeňte ruce občas ošetřit něčím mastným.

Peroxid vodíku

Často bývá v domácí lékárně, můžete ho nastavit alkoholem. Peroxid na rány  má koncentraci do 3 %, silnější koncentraci najdete v dezinfekci od Hyly. Ta obsahuje i tenzidy, takže se viry dezinfekcí lépe obalí.

Gelová dezinfekce s Alou Vera

Aloe má silné dezinfekční vlastnosti samo o sobě, navíc na rukách tvoří ochranný film, který brání vysušení pokožky. Litr se dá koupit kolem 150,- Kč. Pro zvýšení účinku do něj můžete opět přimíchat alkohol nebo vůně v alkoholu s antibakteriálními účinku jako je Tea Tree, Eukalyptus nebo Borovice. Vše objednáte na eshopu Čistá pohoda.

Pro tekutější dezinfekci použijte poměr 2 díly alkoholu, 1 díl gelu Aloe Vera a 20 kapek vůně z Čisté pohody, které jsou rozpuštěné v alkoholu.

Pro vyloženě gelovou konzistenci vynechte alkohol a v gelu rozmíchejte přímo vůni podle požadované konzistence.Na 0,1 deci gelu přidejte 20 kapek  

Všechny vůně z Čisté pohody mají základ v bylinné silici rozpuštěné v 90% alkoholu. Používají se pro prostorovou aromaterapii, v parních žehličkách, čističích a vodních čističkách vzduchu a vysavačích.

 Vonná esence Eukalypt do sušiček, vodních vysavačů, parních čističů a zvlhčovačů