Zatuchlý koberec. Jak se snadno zbavíte zápachu

Kdy se objevuje zápach zatuchliny

  • v koberci dlouho uloženém ve vlhkém prostředíKoberec praní sešlapaného koberce
  • když je koberec v málo používané a nevětrané místnosti, případně místnost se studenou podlahou
  • po praní koberce, když koberec špatně uschnul nebo se vlhkost nasákla do podlahy pod kobercem

Co znamená, když cítíte zatuchlinu

Samotný zápach zatuchliny znamená, že už se rozeběhla činnost plísní a mikrobů ve vláknech koberce. Většinou se živí organickými nečistotami v koberci. Rozkládají zbytky jídla, drobky, šupinky lidské kůže, vlasy, mrtvý hmyz - prostě všechno, co do koberce napadalo. V případě koberce z přírodních vláken někdy i samotná vlákna koberce.

Když je koberec pomočený

Stará zaschlá moč může být zakrytá zápachem zatuchliny. Pokud máte toto podezření, použijte enzymatický odstraňovač moči BactoDes Special. Je jedno, jestli koberec počůrali děti, psi nebo kočky. Enzymatický čistič si poradí se všemi organickými zbytky. 

Jak odstraníte zápach zatuchliny koberce

  1. Koberec usušte. Pokud je to možné, přemístěte ho do místnosti, kde se topí a větrá. Když je hezky, vytáhněte ho naNeutralizátor zápachu zatuchliny a plísně 1 l Purodora vůně broskve a koření sluníčko. Manipulujte s ním ale opatrně, abyste zbytečně nedýchali spory plísní a další alergeny, které se z něj mohou uvolňovat.
  2. Suchý koberec hloubkově vyčistěte elektrickým klepačem. Vynikající je Ventus od Hyly, kterým vyčešete špínu mezi vlákny koberce. Má vibrační válec, který rychle kmitá ze strany na stranu. Tím koberec v místě čištění rozvibrujete a do hloubky vyčistíte. Špínu rozpouští Hyla v nádobě s vodou, takže nedýcháte prach, který normální vysavač zase vypouští ven.
  3. Do čistého koberce vetřete přípravek Neutralizér zápachu zatuchliny a plísně 2v1. Přípravek obsahuje čistič a vypínač zápachu. Zápach tedy nepřekryje vůní, ale úplně ho vypne.
  4. Necháte zaschnout a máte hotovo

Odstranění úporného zápachu koberce

Neutralizér na zápach odpadůKdyž koberce leží opravdu dlouho někde ve vlhkém sklepě, případně do nich někde v garáži nasákl zápach nafty nebo topného oleje a přesto je chcete používat, zvolte trochu jiný postup.

Vlhké páchnoucí koberce nejdřív vyperete směsí nepěnivého saponátu a přípravku Neutralizátor zápachu odpadů, topného oleje a spáleniště 2v1 .

Koberce perte v místnosti s nenasákavou podlahou, ideálně v nějaké prádelně s kanálkem na odtok špinavé vody. Vodu v extraktoru používejte teplou - nečistoty se rychleji uvolní.

  1. Do koberce nastříkejte dávku čistící směsi
  2. Nechte chvíli působit
  3. Několikrát propírejte koberec čistou teplou vodou
  4. Odsajte nebo vytlačte tolik vody, kolik můžete
  5. Postup opakujte, dokud nebudete z koberce cítit čistou a příjemnou vůni
  6. Nechte koberec dokonal vyschnout.

Tímto způsobem odstraníte i opravdu úporný zápach a silné znečištění koberce. Místo extraktoru můžete využít i příslušenství k vodnímu vysavači Hyla Nimbus

Přípravek působí také na nové typy koberců z umělých vláken. Dokonce ho můžete použít na umělé stromečky a jiné výrobky z plastů. 

 Babské rady na odstranění mírné zatuchliny

Muž zatuchlý koberec odstranění zápachuZápach zatuchliny je vždy známkou menší čistoty. Snažte se tedy opravdu nejdřív koberce dobře vyčistit. Pak vyzkoušejte na malém kousku buďto vyčištění sodou nebo octem.

Přestříkávat zatuchlý koberec vonnou esencí je zbytečné plýtvání časem a penězi, protože zatuchliny za chvíli stejně prorazí. Vždycky je lepší řešit přímo příčinu, než si zhoršovat domácí ovzduší tím, že do něj k plísni ještě přidáte voňavku.  

Soda čistí a pomáhá i proti zápachu

Mletou sodu (má stejné složení a je levnější oproti jedlé sodě) lehce zapravíte např. smetáčkem do koberce a necháte působit. Soda je zásaditá a má čisticí účinek. Pak koberec pečlivě vysajete vysavačem s novým sáčkem a čistými filtry. nebo vodním vysavačem s velkým obsahem vody -alespoň 4 litry.

Soda je zásaditá, takže velmi dobře působí na kyselé nečistoty včetně zbytků moči.

Ocet oživuje a zakrývá zápach zatuchliny

Pokud vše řešíte omytím octem, můžete do jisté míry uspět. Výhodou octa, stejně jako kyselého zelí je, že oživí barvy koberce. Stačí koberec přetřít hadříkem namočeným v octové vodě, případně ho přidat do vody během praní koberce. Pak koberec necháte vyschnout.

Bude fungovat na jinou skupinu nečistot než soda, protože je kyselý.