Jak rychle a důkladně odstranit kočičí moč
Proč kočky močí jinam než na svůj záchod ?
Kočky jsou velmi čistotná zvířata, takže když jdou jinam než na svůj záchod, mají k tomu závažné důvody. A pokud nechceme pořád likvidovat kočičí čůrání, měli bychom jejich důvody znát.
Jednou z příčin může být nemoc. Pokud má moč jiné zbarvení, je nutno vyhledat veterináře. Také zvažte věk zvířete - ke stáru prostě nedoběhnou. U mladých zvířat rozhodně nepoužívejte namáčení čumáčku do loužičky. Kočky nesnášejí jakékoli násilí a zakrátko dokážou pomočit všechno v bytě včetně postelí, jen aby srovnali skóre. Tímto způsobem nikdy nevyhrajete.
Nejčastěji kočky značkují
Kočky potřebují mít pocit jistoty a tak si celý byt nebo dům vždy označkují. Dělají to třemi způsoby.
- První je jemný a používají při něm žlázky vylučující feromony. Ty jsou mezi mezi koutky tlamičky a kořenem ucha. Jak se kočky otírají hlavou doma o nábytek, rohy, lidské nohy a tváře, tak vlastně umísťují svoje značky. V takovém prostředí je pak v pohodě a klidu. Stejně si dokáže označit i spřáteleného psa a další domácí zvířata patřící k ní. Tyto značky kočka stále obnovuje, protože feromony jsou prchavé.
- V případě nebezpečí použije silnější kalibr - výměšek z análních žlázek. To je silně páchnoucí kašovitá hmota a znamená varování všem kolem, že tomuhle místu je lepší se vyhnout. Občas můžete tuhle vůni cítit u veterináře nebo tam, kde kočka ( kocour) bojovala o život.
- Samotné značkování močí najdete hlavně na svislých plochách. Kočka nebo kocour se postaví zády k ploše, zvedne ocas ( většinou s ním ještě třepe jako praporkem) a vystřikuje moč přibližně ve výši nosu ostatních koček. Stěny stropy, bočnice sedací soupravy, kola od auta, sloupky - všechna ta místa kocouři a někdy kočky používají k vymezení teritoria a jako plakátovací plochy. Kočky píšou kocourům že jsou zrovna k mání, kocouři zase jiným kocourů, ať táhnou ke všem ďasům. Jako prevence proto dobře působí kastrace. Po ní by mělo přes 90 % koček a kocourů přestat značkovat.
Proč kočičí moč tak páchne
Močení je hlavní způsob vylučování rozpustných odpadních látek tělesného metabolizmu. Protože kočka je masožravec, tak její moč obsahuje velké množství močoviny. Mimo toho obsahuje produkty rozkladu odumřelých buněk a krevních částic, přebytečné minerální a stopové prvky, hormony a enzymy. Navíc moč kočky obsahuje aminokyselinu felinin, která způsobuje charakteristický zápach podobný čpavku. Obsah felininu závisí hlavně na množství testosteronu. Proto je víc cítit moč kocourů. Kocour začíná být cítit ve věku kolem 6 měsíců . Kastrací se sníží také zápach kočičí moči , protože se omezí tvorba testosteronu.
Jak efektivně odstranit kočičí moč z bytu
Když už víme, proč a kdy kočka očůrává svůj domov, můžeme s tím něco dělat. Jde o to odstranit pouze značky provedené močí, aby kočka neztratila pocit jistoty. Při úplném odstranění všech značek by kočka sáhla k tzv. reaktivnímu značkování. To se děje, pokud je kočka vystresovaná nebo se bojí. Stává se to i po stěhování po přestěhování nebo vymalování bytu, kdy najednou nemá své značky a svou jistotu.
Pokud taková situace nastane, chovejte se tak, abyste stres kočky dále nezhoršili. Samozřejmě kočku netrestejte. Také se nesnažte přehlušit zápach výrazným čisticím prostředkem. Častá chyba je použití Sava, silných parfemovaných čističů s detergenty nebo opakované praní koberců a čalounění. Tím značkování naopak podpoříte.
Co nejdříve použijte biologický odstraňovač pachu a čistou vodu. Enzymatický čistič rozloží aminokyseliny a bílkoviny nesoucí zprávu pro ostatní kočky a kompletně ji "vymaže". Dlouhodobě osvědčený přípravek je BactoDes Animal
Enzymatický čistič BactoDes Animal je speciálně vyvinutý na likvidaci kočičí moči
Nastříkáte označkovanou plochu a necháte působit. Pokud je kočičí moč zapitá do materiálu, tak místo ještě překryjte igelitem, aby mohl přípravek lépe působit. Když je značkování nebo pomočené místo již zaschlé a zůstává po něm ohraničení, tak ho omyjete čistou vodou.
V případě počůraných sedaček a čalouněného nábytku pak properte klasickým způsobem pomocí nějakého vodního vysavače a neutrálního šamponu na koberce.
Mimo rozložení kočičí moči můžete BactoDes Animal samozřejmě také použít na:
- výkaly
- zvratky
- krev
- jiné biologické zbytky
- na prodloužení životnosti kočičí podestýlky v záchodě
Návod na použití enzymatického čističe je v detailním popisu produktu